Teknik Analiz Formasyonlar

 Borsa formasyonlar, yatırımcıların prosedür yapar iken işlerine yarayacak olan bilgileri analiz edebilmeleri yönünden önemlidir. Üçgen Formasyonu, Çanak Formasyonu Yükselen Üçgen Formasyonu vb. Teknik analiz formasyon bilgilerinin kullanılması ile birlikte finansal piyasada daha rasyonel prosedürler yapılmaktadır. Finansal ürünlerin prosedüriş faaliyetlerini göz önüne alarak ileride meydana gelebilecek hareketlerin ön görü edilmesi, teknik analiz formasyonları ile olası olmaktadır.


Formasyonların iyi analiz edilmesi ve takip yapılması durumunda; başarılı ileriki fiyat ön görüleri yapabilir ve kar elde edilebilmektedir. Fakat formasyonların her vakit doğru ileriki fiyat ön görüi vermeyecek bulunduğunun da bilinmesi gerekmektedir. Tek başına teknik analiz yerine teknik ve esas analizi birleştirerek hareket edilmelidir.


Fiyat grafiklerine bakıldığında, bir ileri aşamada fiyatların nasıl bir hal alacağı ile alakalı düşünce edinilmesini gerçekleştiren görsel biçim ve oluşumlara formasyon ismi verilmektedir. Fransızca kökenli olan bu sözcüklerin sözcük manasına bakıldığında; aniden çok öğrenilecek konunun bir düzlem amacıylade uyumlu biçimde bulunması manasına gelmektedir. Yatırım yapılacak olan ürünlerin fiyat hareketlilikleri grafik üstünde gösterilmektedir ve formasyon teknik analizin esası olmaktadır.


Formasyonlar belirlenmesinde hacimden yararlanılması gerekmektedir. Sonrasında formasyonun nasıl kullanılması gerektiği önemli olmaktadır. Teknik analiz formasyonları vasıtası ile; finansal varlığın fiyat hareketlerindeki eğilimlerinin neler bulunduğu anlaşılabilmektedir.


Formasyon vasıtası ile; grafik modelleri üstünde arz ve talep güçleri, alış ve satışlar görsel olarak görülebilmektedir. Borsada kazandıran yatırım enstrümanları bu biçimde belirlenmekte ve yatırımcının pozisyonlarını buna göre konumlandırmaları olası olmaktadır. İlk etapta formasyonun belirleme edilmesi ve ardından destek ve direnç noktalarının analiz edilmesi, belirlenmesi gerekmektedir. Sonrasında belirleme edilen destek ve direnç noktalarına göre bir pozisyon alınmalıdır.


Doğrusal olmayan trendlerin belirlenebilmesi amacıyla teknik analiz formasyonları son derece önemli bir koz olmaktadır. Geçmişteki formasyonlara bakarak fiyatların gelişen günlerde nereye doğru gideceği ile alakalı düşünce edinilebilmektedir. Trend değişimlerinin olup olmaması, fiyatların hangi alana kayacağı gibi konular formasyonlar vasıtası ile öğrenilebilmektedir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

2022 Gümüş Yorumları

Türkiye’nin En İyi Forex Firmaları [2022]